תגיות

אצבע פטישונית

 

מהי אצבע פטישונית?

אצבע פטישונית הקרויה גם Mallet finger ("אצבע מאלט") מתארת פגיעה בגיד המיישר של האצבע במפרק האחרון שלה, קרוב לציפורן. השם לתופעה ניתן עקב צורת פטיש המתקבלת כאשר החלק האחרון של האצבע צנוח ואינו מצליח להתיישר.

מהם הגורמים לתסמונת?

לרוב, אצבע פטישונית (מאלט) נגרמת מחבלה ישירה לאצבע, פעמים רבות חבלה ישירה מכדור בעת משחק, אשר גורמת לכיפוף חזק ופתאומי של קצה אצבע, שתולש את הגיד המיישר מאחיזתו בעצם. כתוצאה מכך לגיד אין יותר יכולת ליישר את קצה האצבע והקצה נשאר צנוח. לעיתים, תלישת הגיד מלווה בתלישת פיסת עצם וכך בעצם נוצר שבר של בסיס עצם הגליל (של קצה האצבע) – ממש בסמוך לציפורן.

אצבע פטישונית יכולה להגרם גם עקב פציעה. כאשר נגרם חתך עמוק בסמוך לציפורן, לעיתים, נחתך גם הגיד המיישר.

מהם הסימפטומים והסימנים?

נפיחות וכאב באזור בסיס הציפורן וחוסר יכולת ליישר את החלק האחרון של האצבע.

כיצד מאובחנת התסמונת?

בדיקה גופנית מכוונת המתבצעת ע"י אורטופד מומחה לכף היד לרוב מספיקה בכדי להגיע לאבחנה המדוייקת. יש להשלים את הבירור ע"י ביצוע צילום רנטגן לבדיקה האם נגרם שבר לעצם הגליל.

הטיפול

ברוב המקרים, הטיפול יתבצע ע"י קיבוע האצבע ביישור באמצעות אצבעון פלסטי מיוחד. את האצבעון יש לחבוש במשך 24 שעות ולמשך 6 שבועות. אין להורידו אפילו לרגע. לאחר 6 שבועות אלה, יש להמשיך בקיבוע למשך 6 שבועות נוספים בשעות הלילה בלבד.

במקרים מיוחדים, כאשר נגרם גם שבר גדול או פצע חתך, הטיפול יהיה באמצעות ניתוח. בניתוח מבוצעת תפירת הגיד למקומו או קיבוע העצם השבורה למקומה. לאחר מכן, האצבע מקובעת בישור ע"י פין מתכתי, שישלף לאחר כ-6 שבועות. מומלץ שהניתוח יבוצע על ידי אורטופד מומחה כף יד.

 

המידע המוצג בדף זה בנוגע לאצבע פטישונית נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

 

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז.

 

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים קידום אתרים