תגיות

 

ארטריטיס (שחיקה) של בסיס האגודל

 

 

מהי תסמונת זו?

ארטריטיס היא דלקת בה נוצרת שחיקה של המפרק. זהו תהליך, שבו בהדרגה נגרם הרס לסחוס המצפה את המפרק וכתוצאה מכך העצמות נטולות הסחוס מתחכחות אחת בשניה. חיכוך זה גורם לכאב ולהגבלה בטווחי התנועה של המפרק. המפרק בבסיס האגודל, הינו אחד המפרקים בעלי התנועה הרבה ביותר בגוף. ברוב פעולות כף היד מופעל עומס חוזר ונשנה על מפרק זה, וכתוצאה מכך ובהדרגה, נוצרת שחיקה של הסחוס המפרקי ונוצרת ארטריטיס.

מהם הגורמים לתסמונת?

לצערינו, לא ברור מהם הגורמים הישירים לארטריטיס. אולם, ישנם גורמי סיכון ומאפיינים. התסמונת שכיחה בנשים יותר מגברים, ולרוב לאחר גיל 40. גורמים נוספים – שבר באגודל, פריקה, רגישות גנטית וגמישות יתר במפרקים אחרים בגוף, כולם עלולים לחשוף את המפרק לשחיקה מוקדמת ולהופעת ארטריטיס.

מהם הסימפטומים והסימנים?

כאב הוא הסימפטום העיקרי. הכאב מופיע בעיקר בעת פעולות הדורשות אחיזה בכוח עם האגודל. לדוגמה – פתיחת צינצנת, התנעת רכב עם מפתח, אחיזת כלי עבודה ועוד. במצבים בהם השחיקה מתקדמת, אפילו אחיזת עט לכתיבה עלולה לכאוב. הסימנים בבדיקה הם רגישות במישוש בסיס האגודל, נפיחות מקומית, לעיתים מופיע אפילו אודם קל בבסיס האגודל. בהדרגה, טווחי התנועה של האגודל פוחתים עד לכדי פריקה של המפרק בבסיס האגודל.

כיצד מאובחנת התסמונת?

האבחנה נעשית ע"י סקירה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית, איתור הסימנים בבדיקה פיסיקלית של האגודל והיד, ובעזרת צילום רנטגן בו ניתן לראות את סימני השחיקה של המפרק.

הטיפול

בשלבים הראשונים נהוג לטפל באופן שמרני (לא פולשני) – התאמת פעילות כף היד, שימוש בסדים קשיחים ורכים, תרגילי פיסיוטרפיה. כאשר טיפולים אלה אינם מועילים וההגבלה התפקודית משמעותית וממושכת, ניתן לשקול טיפול ניתוחי. הניתוחים נועדו לשחזר את פעולת המפרק הבריא. ישנם מעל 10 סוגי ניתוחים משחזרים לטיפול בארטריטיס בבסיס האגודל ויש להתאים לכל מצב פרטני את הניתוח המתאים לו. אחד הניתוחים השכיחים ביותר נקרא ארטרופלסטיה. בניתוח זה מסירים את החלקים החולים של המפרק ויוצרים מפרק חליפי בטכניקות שונות. בכדי לקבל תוצאה מדוייקת ומשביעת רצון חשוב שהניתוח יבוצע ע"י אורטופד מומחה כף יד המיומן ומנוסה בביצוע ניתוחים אלה.

 

המידע המוצג בדף זה בנוגע לאבחון וטיפול בארטריטיס (שחיקה) של מפרק בסיס האגודל נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז.

 

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים קידום אתרים