תגיות

גנגליון

 

מהי ציסטה גנגליונית או גנגליון?

ציסטה גנגליונית הקרויה גם גנגליון היא הגידול השפיר השכיח ביותר בכף היד והאצבעות. מדובר בעצם במעין שקיק המלא בנוזל צמיג שיכול להיות נוקשה כמו ג'ולה. שקיק זה מקורו בחלל של מפרק סמוך או במעטפת של גיד (תלוי במיקום הגנגליון). המיקום השכיח ביותר הוא בצד הגבי של מפרק שורש כף היד. מקומות שכיחים נוספים:  צד כפי של שורש כף היד, בסיס האצבע, המפרק בקצה האצבע. אחד המאפיינים של גידול שפיר זה הוא שינוי בגודלה. הציסטה יכולה לתפוח לאחר מאמץ ולסגת בהדרגה.

מהם הגורמים לגנגליון?

הגורם להתפתחות ציסטה זו אינו ידוע והיא יכולה להופיע בכל גיל.

מהם הסימפטומים והסימנים של גנגליון?

כאשר הציסטה גדלה, עלול להגרם כאב בעת הנעת המפרק הסמוך עקב לחץ על הרקמות הסמוכות. כאב וחוסר נוחות הינם התלונות השכיחות ביותר. במקרים רבים, הציסטה מפריעה רק ויזואלית, ואינה גורמת לכאב או הגבלה.

כיצד גנגליון מאובחן?

האבחנה לרוב נעשית בבדיקה הגופנית לפי הגודל והמיקום האופייני. הציסטה לרוב עגולה או אליפטית, מוגדרת היטב, ואינן רגישה למגע. לעיתים יש צורך בביצוע צילום רנטגן של המפרקים הסמוכים בכדי לשלול בעיות נוספות.

הטיפול בגנגליון

אם הציסטה אינה גורמת כאבים או הפרעה, אין הכרח להסירה וניתן פשוט לעקוב אחריה ע"י בדיקות תקופתיות. לעיתים הציסטה נסוגה באופן ספונטאני ואף נעלמת. במקרים אחרים, בחלק מהציסטות ניתן לבצע שאיבה של התוכן הצמיגי שבתוכן ע"י מחט. שאיבה כזו, יכולה לגרום לנסיגה מוחלטת של הציסטה ב-עד 50% מהמקרים. במקרים בהם השאיבה מסוכנת עקב סמיכות לכלי דם או עצבים ובמקרים בהם יש הישנות של הממצא לאחר שאיבה, ניתן לשקול כריתה ניתוחית של הציסטה. פרוצדורה זו נעשית בהרדמה מקומית או כללית (תלוי במיקום הציסטה), מבוצע חתך עורי מעל הציסטה, כריתה של הציסטה בשלמותה וחשיפה של המפרק ממנו נבעה הציסטה. בסיום הפרוצדורה העור נתפר במספר תפרים בודדים והיד מקובעת בסד גבס או תחבושת.

בגנגליון של שורש כף היד, ניתן לבצע כריתה כירורגית בשיטה זעיר פולשנית, אנדוסקופית. בניתוח זה מוחדרת מצלמה זעירה ומכשיר המגלח את קירות הציסטה בשני נקבים זעירים.

כאשר הכריתה הכירורגית נעשית בטכניקה נכונה, ע"י אורטופד מומחה כף יד, אחוזי ההישנות של הממצא הם נמוכים מאד.

 

המידע המוצג בדף זה בנוגע לאבחון וטיפול בציסטה גנגליונית (גנגליון) נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז.

 

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים בניית אתרים