תגיות

דלקת בגיד

 

מהי תופעת דלקת בגיד?

גיד הוא איבר המחבר בין השריר לבין העצם אותה הוא מניע. זהו מעין מיתר חזק המעביר את הכוח שמייצר השריר. לרוב, הגיד נע בתוך מעטפת של רקמת חיבור או בתוך שרוול של רקמה בתוכם הוא מחליק. הגיד עשוי לנוע אלפי פעמים ביום, ובכל תנועה משתתפים לרוב מספר גידים של שרירים הפועלים יחדיו. במצבים מסויימים עלולה להווצר דלקת סביב הגיד.

מהם הגורמים לתסמונת?

חיכוך מוגבר של הגיד, זיהום על-ידי חיידק, שימוש יתר, או פציעה של הגיד עקב חבלה או חתך הם הגורמים השכיחים להווצרות דלקת בגיד. אחד האתרים השכיחים בכף היד בהם נוצרת דלקת הוא מעטפת הגידים המיישרים של האגודל. דלקת זו נקראית גם "דה-קרויין" על שם הכירורג השוויצרי שתיאר אותה לראשונה. דלקת זו באגודל נוצרת בעקבות שימוש מוגבר, חוזר ונשנה בתנועות מסויימות של האגודל, ושכיח במיוחד אצל אימהות צעירות או בעת הנקה.

 

מהם הסימפטומים והסימנים?

כאב בשורש כף היד והאגודל הם התלונות השכיחות כאשר הדלקת היא בגידי האגודל. תנועות של מתיחה או אחיזה חזקה בחפצים, פתיחת צינצנת וכו' מפיקים את הכאב. כאשר הדלקת היא בגיד במקום אחר התלונות יהיו בהתאם לפעולות הגורמות לאותו גיד לנוע. כאשר מדובר בדלקת על רקע זיהום בחיידק, הכאבים עזים במיוחד, לרוב יופיע אודם וחום.

כיצד מאובחנת התסמונת?

האבחנה לרוב נעשית ע"י סקירת ההיסטוריה הרפואית ובדיקה גופנית מדוייקת של היד, האצבעות והאגודל. הדיוק בבדיקה הוא קריטי לאבחנה, ולכן, חשוב להבדק ע"י מומחה לכירורגיה של היד. לעיתים יש צורך להיעזר בבדיקת אולטרסאונד של הגידים המעורבים, שעשוי להדגים עודף נוזלים ובצקת סביב הגיד הדלקתי.

הטיפול

הטיפול בדלקת נעשה בהתאם למיקומה ובהתאם לגורם. אם מדובר בזיהום, יש לטפל בדחיפות ע"י אנטיביוטיקה ולעיתים רבות יש צורך בניתוח לניקוז הזיהום. ברוב המקרים, בהם מדובר בדלקת בגיד שאינה זיהום, הטיפול יהיה בתרופות נוגדות דלקת, פיסיוטרפיה וסדי-מנוחה לגידים המעורבים. כאשר הדלקת חמורה או ממושכת, יש פעמים בהם ניתן לטפל ע"י זריקת קורטיזון (ראה עלון הסבר נפרד לכך). במקרים כרוניים וקשים, לעיתים יש צורך בניתוח בו מתבצעת פתיחה של מעטפת הגידים המעורבים. מומלץ שהניתוח יתבצע ע"י אורטופד מומחה כף יד.

 

המידע המוצג בדף זה בנוגע לטיפול בדלקת בגידים באגודל ובאצבעות נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז.

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים קידום אתרים