תגיות

הנחיות לאחר ניתוח

 

חלק בלתי נפרד מכל ניתוח הוא ההחלמה והתהליך השיקומי. חשוב להשקיע זמן ומאמץ בשיקום שלאחר הניתוח בכדי להשיג את התוצאה הרצויה. ההנחיות הבאות הינן כלליות בלבד ואינן נועדו להחליף הנחיות פרטניות שניתנו במכתב סיכום האשפוז מהניתוח.

הנחיות לאחר ניתוח שחרור תעלה קרפלית בשיטה אנדוסקופית

יש לשמור את הפלסטר האוטם נקי ויבש. ניתן להתקלח אך לא להוריד את הפלסטר במשך 3 ימים מהניתוח. לאחר 3 ימים ניתן להוריד את הפלסטר ואין צורך בחבישה נוספת. ממלץ להניע את האצבעות ושורש כף היד בצורה חופשית ומלאה כבר מיום לאחר הניתוח. אין להרים משאות כבדים מעל 1.5 ק"ג עם היד במשך 3 שבועות ראשונים. לאחר 3 שבועות ניתן להגביר בהדרגה את המאמצים והמשקלים עם היד עד לחזרה לפעילות מלאה. יש להבדק במרפאתי עד שבועיים מביצוע הניתוח לצורך ביקורת.

הנחיות לאחר ניתוח שחרור תעלה קרפלית בשיטה פתוחה

יש לשמור את החבישה המרופדת נקיה ויבשה במשך שבוע ימים. לאחר כשבוע יש להגיע לביקורת מרפאתי לצורך בדיקה. החבישה תוחלף בשלב זה. בשבועיים הראשונים מהניתוח אין להרטיב את הפצע ויש לשמור אותו נקי ויבש. לאחר שבועיים התפרים יוסרו (או יספגו במידה ונעשה שימוש בתפרים נספגים) והחבישה תוחלף לפלסטר אוטם עד להחלמת הצלקת. יש להתחיל להניע את האצבעות כיום לאחר הניתוח ואת שורש כף היד בהדרגה ולפי מידת הכאב. במידת הצורך תופנה/י לטיפול במסגרת פיסיוטרפיה וריפוי בעיסוק שיקומי. אין להרים משאות כבדים מעל 1.5 ק"ג למשך 6 שבועות מהניתוח, ולאחר מכן להעלות בההדרגה את העומס. הרגישות באזור הצלקת צפויה לחלוף לאחר כ-3 חודשים מהניתוח בממוצע.

הנחיות לאחר ניתוח לשחרור אצבע הדק "טריגר פינגר"

יש לשמור את החבישה נקיה ויבשה למשך שבועיים. יש להניע את האצבעות ושורש כף היד באופן מלא וככל שניתן ללא חשש. אין להרים משאות כבדים ולא למשוך או לדחוף עם האצבע המנותחת 4 שבועות מהניתוח. כשבועיים לאחר הניתוח התפרים יוסרו (או ימסו במידה ונעשה שימוש בתפרים נספגים) ואז ניתן לרחוץ את היד עם מים וסבון ללא שפשוף. ניתן גם להתחיל ולהשתמש בכדור רך או פלסטלינה לצורך אימון האצבעות לכיפוף וישור. כף היד עשויה להרגיש נפוחה ורגישה באזור הצלקת ותנועת האצבע מוגבלת עקב כך. לכן, חשוב להפעיל את האצבעות כמה שיותר. ניתן למרוח על הצלקת קרם ידיים ולעסות את הצלקת בעדינות (החל משבועיים לאחר הניתוח ולאחר ביקורת במרפאתי). במידת הצורך תופנה/י לטיפול במסגרת פיסיוטרפיה וריפוי בעיסוק שיקומי אך לרוב אין בכך צורך.

הנחיות לאחר ניתוח להסרת גנגליון או ממצא רקמה רכה

יש לשמור את החבישה נקיה ויבשה למשך שבועיים. יש להניע את המרפק והאצבעות. באופן מלא וככל שניתן ללא חשש. יש לשמור את סד הגבס נקי ויבש. אין להרים משאות כבדים ולבצע מאמצים עם היד המנותחת למשך 4 שבועות מהניתוח. כשבועיים לאחר הניתוח התפרים יוסרו (או ימסו במידה ונעשה שימוש בתפרים נספגים) ואז ניתן לרחוץ את היד עם מים וסבון ללא שפשוף. בחלק מהניתוחים יש לחבוש סד קשיח הניתן להסרה לשורש כף היד למשך 3 שבועות נוספים. הנחיות מפורשות לכך ינתנו בביקורת מרפאתי לאחר הניתוח. לאחר תום תקופת הקיבוע תופנה/י לטיפול במסגרת פיסיוטרפיה וריפוי בעיסוק שיקומי.

 

הנחיות לאחר ניתוח בו היד מקובעת בגבס או בסד גבס

יש לשמור את הגבס נקי ויבש לגמרי. ניתן להתקלח לאחר אטימת היד המנותחת בשקית ניילון או ניילון נצמד ואוטם. יש להקפיד על הרמת היד אל מעל לגובה הלב ככל שניתן. בעת שינה יש להניח את היד בצורה מוגבהת על כריות. את חלקי הגוף שאינם מקובעים בגבס יש להניע ככל שניתן וכמה שיותר. הדבר תורם להורדת הנפיחות והכאבים ולשיפור טווחי התנועה, וכך, לקיצור תקופת השיקום. הורדת הגבס או הסד תיעשה רק בהוראה מפורשת של הרופא המנתח בביקורת שלאחר הניתוח.

 

 

המידע המוצג בדף זה  נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי אישי.

 

 

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז, אורטופד מומחה כף יד.

 

 

 

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים קידום אתרים