תגיות

הרדמה בניתוחי כף יד והמרפק

 

חלק בלתי נפרד מכל ניתוח כף יד הוא ההרדמה. את סוגי ההרדמה הרלונטיים לניתוחי כף יד והמרפק ניתן לחלק לפי האזור המורדם וצורת ההרדמה : הרדמה מקומית, הרדמה כללית, הרדמה אזורית.

 

הרדמה מקומית

הרדמה של אזור יחסית קטן באופן מקומי. הרדמה זו מתבצעת על ידי הזרקת חומר להרדמה מקומית לאזור בו מתבצע הניתוח (בצורה דומה לזו המתבצעת בטיפול שיניים). הזריקה עצמה כרוכה באי-נעימות מסויימת לאור הרגישות של כף היד האצבעות. רוב ניתוחי כף יד והמרפק נעשים תוך שימוש ברצועה החוסמת את זרימת הדם לאזור הניתוח הקרויה "חסם עורקים". כאשר חסם עורקים מופעל הוא גורם ללחץ על היד ולאחר מספר דקות לכאב. בהרדמה המקומית אזור הלחץ של החסם אינו מורדם ולכן באזור זה יופיע כאב לאחר כ-15 דקות. לכן, הרדמה מקומית תתאים לניתוחים מקומיים ויחסית קצרים.

הרדמה כללית

בשיטה זו על ידי נשימת גאזים מיוחדים דרך מסכה ובאמצעות תרופות המוזרקות דרך הוריד הגוף מורדם כולו ומחובר למכונת הנשמה. הרדמה זו מתבצעת על ידי רופא המומחה להרדמה. בסוג הרדמה זו הניתוח כלל אינו "מורגש" והוא מתאים במיוחד לניתוחים נרחבים או ממושכים וכן לניתוחים בהם אין אפשרות לבצע הזרקה מקומית. כיום לאור שימוש בתרופות חדישות ובמכשירים מודרניים סוג הרדמה זה הפך לבטוח יותר מבעבר, והשפעות הלוואי של סוג הרדמה זו ירדו בצורה משמעותית. למרות זאת, יש להתייחס בכובד ראש לסיבוכים ולסיכונים ולהתייעץ לגביהם עם הרופא המרדים שמלווה את הניתוח.

הרדמה אזורית

בהרדמה אזורית מורדם חלק (אזור) מסויים של הגוף באמצעות הזרקת חומרי הרדמה סביב העצבים של אותו אזור. בניתוחים של היד ההזרקה מתבצעת על ידי רופא מרדים תחת הנחיית אולטרסאונד אל מקלעת העצבים של הגפה כולה. ישנן שיטות הזרקה שונות בהתאם לאזור ההזרקה (בסיס הצוואר, בית השחי, הזרוע העליונה ועוד). שיטת הרדמה זו יעילה במיוחד לניתוחי הידיים וניתן לבצע באמצעותה גם ניתוחים נרחבים וממושכים. במהלך הניתוח המטופל נשאר ער אך לא מרגיש כאב כלל ביד המנותחת. ההרדמה "מחזיקה" עד 24 שעות(!) וחוסכת שימוש בתרופות לשיכוך כאב בשעות שלאחר הניתוח.

לכל סוג הרדמה יש יתרונות וחסרונות עליהם יש לדון ברצינות עם הרופא המרדים שמלווה את הניתוח.

 

 

המידע המוצג בדף זה בנוגע להרדמה בניתוחי כף יד ומרפק נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

 

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז, אורטופד מומחה כף יד.

 

 

 

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים בניית אתרים