תגיות

זריקת קורטיזון – עלון הסבר

 

קורטיזון הוא סטרואיד המיוצר בגוף באופן טבעי ע"י בלוטת האדרנל. לקורטיזון יש יכולת חזקה לדכא תגובות דלקתיות בגוף, וכאשר מתקיימת דלקת "לא רצויה" ניתן להשתמש בו בצורה רפואית ע"י נטילת קורטיזון בטבליות (בבליעה) או ע"י הזרקה של נגזרת סינטטית של הקורטיזון, ישירות לאיזור הדלקת. יש לציין כי אין כל קשר או דימיון בין קורטיזון, לסטרואידים אנאבוליים בהם משתמשים בצורה לא חוקית ל"ניפוח ובניית שרירים". מדובר בשתי קבוצות חומרים שונות לגמרי.

הזרקה מקומית של הקורטיזון מביאה את החומר הפעיל במהירות וישירות אל אזור הדלקת ובכך מקצרת את משך הזמן עד לתחילת השפעת החומר, וכן מפחיתה את השפעות הלוואי הסיסטמיות (על שאר הגוף).

זריקת קורטיזון מבוצעת כטיפול ראשוני במצבי דלקת מסויימים או כקו טיפול שני לאחר שטיפולים אחרים נכשלו. לעיתים, אפילו זריקה אחת יכולה לגרום להקלה משמעותית בסימפטומים ולשיפור ניכר באיכות החיים. במקרים אחרים נדרשת הזרקה חוזרת  לאזור הדלקת להשגת האפקט הרצוי. ישנם גם מקרים בהם הזריקה אינה מועילה ואז יש לשקול טיפולים אחרים.

במה ניתן לטפל בזריקת קורטיזון?

זריקת קורטיזון עשויה להפחית כאב ודלקת במגוון רחב מאד של הפרעות/מחלות, כגון- דלקת שחיקתית (ארטריטיס) של מפרקים שונים בגוף (ברך, כתף, מרפק, כף יד), דלקת בגידים או ברצועות, פגיעות ספורט, "דורבן העקב", דלקת פרקים ראומטית ועוד.

כיצד נעשית הפעולה?

הרופא מחטא את אזור ההזרקה ע"י אלכוהול או יוד. לרוב, מבוצעת הזרקה של הקורטיזון ביחד עם לידוקאין, שהוא חומר להרדמה מקומית. כך, הרגישות הצפויה בעת ולאחר ההזרקה – פוחתת. לאחר ההזרקה ניתן לכסות את האזור עם רטיה קטנה, וניתן לחזור לפעילות מלאה.

מה צפוי לאחר ההזרקה?

ביומיים הראשונים שלאחר ההזרקה עלולה להיות החמרה בכאבים ! הקורטיזון יתחיל לפעול לאחר מספר ימים מההזרקה ועם פעולתו תגיע ההקלה המיוחלת.

מהם הסיבוכים והשפעות הלוואי?

זיהום מקומי באתר ההזרקה הוא הסיבוך המדאיג ביותר וחולי סכרת נמצאים בסיכון מוגבר לכך. סיבוכים נוספים: אודם ותחושת חום בפנים ובצוואר, עליה זמנית ברמת הגלוקוז בדם, עלייה זמנית בלחץ הדם, קרע גיד (עקב הזרקות חוזרות), שינוי פיגמנטציה של העור באזור ההזרקה. ישנן תופעות לוואי נוספות ונדירות ויש לקרוא בעיון את העלון המצורף לתרופה לפני קבלת הזריקה.

המידע המוצג בדף זה בנוגע לטיפול בזריקת קורטיזון נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז, אורטופד מומחה כף יד.

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים עיצוב אתרים