תגיות

שבר רדיוס דיסטלי

 

איך נגרם שבר בשורש כף היד (רדיוס דיסטלי)?

שבר בשורש כף היד הינו לרוב שבר בחלק הרחיקני של עצם האמה הקרויה "רדיוס". השבר נקרא לכן שבר רדיוס דיסטלי (Distal Radius Fracture). שבר זה נגרם לאחר נפילה על יד מושטת (שבולמת את הנפילה). שבר זה שכיח בכל הגילאים והוא אחד מחמשת השברים השכיחים ביותר.

מהם הסימפטומים והסימנים של שבר שורש כף היד (רדיוס דיסטלי)?

לאחר החבלה נוצרת נפיחות, שינוי צורה וכאבים עזים באזור שורש כף היד, ויש צורך בפניה מיידית לטיפול רפואי. בחדר המיון מתבצע צילום רנטגן וכך מאובחן השבר.

הטיפול

הטיפול מותאם לגיל המטופל, מצבו הרפואי הכללי וכמובן, צורת ומיקום השבר. במידה ומדובר בשבר ללא תזוזה של חלקי העצם השבורים ניתן לרוב להסתפק בטיפול בגבס. הגבס מונח על היד מאזור בסיס האצבעות ועד המרפק. משך הקיבוע בגבס נע  לרוב בין 3 שבועות (בשברים מסויימים בילדים) ל- 6 שבועות.

בשברים מסויימים הטיפול הנכון בשבר שורש כף היד (רדיוס דיסטלי) הוא ניתוח. ניתוח נדרש כאשר עמדת השבר אינה טובה והתזוזה בין חלקי העצם השבורים היא משמעותית. כמובן, שגם לגיל המטופל ומידת בריאותו והתפקוד שלו השפעה על ההחלטה האם יש צורך בניתוח או האם ניתן להתפשר ולהסתפק בטיפול בגבס.

הניתוח השכיח ביותר לשברי שורש כף היד (רדיוס דיסטלי) הוא קיבוע השבר ע"י פלטה וברגים. בניתוח, המתבצע בהרדמה כללית, מבצעים שחזור של השבר (החזרת חלקי העצם השבורים למקומם) ולאחר השחזור קיבוע עם פלטה מטיטניום וברגים הננעלים לתוכה.

במקרים מסויימים, כאשר בניתוח מושגת יציבות טובה של השבר, ניתן להתחיל פיסיוטרפיה מיידית ולחסוך את הצורך בגבס. במקרים בהם השבר בשורש כף היד (רדיוס דיסטלי) מרוסק או "לא יציב" יש צורך בקיבוע בגבס לתקופה מסויימת בנוסף לקיבוע שבוצע בניתוח.

טיפול נכון ומדוייק בשבר בשורש כף היד (רדיוס דיסטלי) יאפשר סיכוי טוב יותר לחזרה מהירה לתפקוד מייטבי ולמניעת סיבוכים עתידיים. מומלץ לקבל טיפול על ידי אורטופד מומחה לכף יד.

 

המידע המוצג בדף זה בנוגע לשבר רדיוס דיסטלי (שורש כף היד) נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

 

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז.

 

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים בניית אתרים