תגיות

תסמונת התעלה הקרפלית

 

מהי תסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome) ?

תסמונת התעלה הקרפלית (CTS) הינה תסמונת של לחץ על העצב המדיאני באזור שורש כף היד. העצב המדיאני הוא אחד משלושת העצבים העיקריים של היד ותפקידו להביא תחושה מהאגודל והאצבעות הסמוכות לו, וכן, להפעיל את השרירים המניעים את האגודל לתנועות מסויימות. העצב המדיאני, בדרכו מהאמה אל האצבעות עובר בתוך אזור צר הקרוי התעלה או המנהרה הקרפלית. התעלה נוצרת באזור שבין שמונת העצמות הקטנות של שורש כף היד לבין הרצועה הקרפלית. רצועה חזקה זו מהווה מעין גג לתעלה. בתוך התעלה עוברים העצב המדיאני ותשעת הגידים המכופפים של האצבעות . כאשר העצב המדיאני נלחץ בתוך התעלה, עלולה להופיע תסמונת התעלה הקרפלית (CTS)

מהם הגורמים לתסמונת התעלה הקרפלית (CTS)?

תסמונת התעלה הקרפלית (carpal tunnel syndrome) עלולה להגרם ממספר גורמים. ישנן מספר מחלות או הפרעות שיכולות לגרום לעליית הלחץ בתוך התעלה וללחץ על העצב : שבר או פריקה בשורש כף היד, בצקת נוזלים, דלקת של הגידים, דלקת פרקים, סכרת, תת תפקוד בלוטת התריס, היריון, גידול בתוך התעלה. למרות כל גורמי הסיכון הנ"ל, ברוב המקרים, הגורם לתסמונת אינו ידוע.

מהם הסימפטומים והסימנים?

התלונה השכיחה ביותר בתסמונת התעלה הקרפלית (CTS) היא תחושת נימול, שריפה, כאב באחת או יותר מהאצבעות המעורבות. הכאב יכול להיות מוקרן לאמה, זרוע ואף לכתף ולצוואר. בתחילה, הסימפוטמים באים וחולפים. בשלב מאוחר יותר מופיעים כאב ונימול קבועים, שאף מעירים משינה. לעיתים ניעור ועיסוי היד עוזרים להקלה זמנית בכאב. בשלב מתקדם, מופיעה חולשה בתנועות האגודל ובכוח האחיזה שלו בנוסף לפגיעה התחושתית שיכולים להתבטא בנפילת חפצים וחוסר תפקוד תקין של כל היד.

כיצד מאובחנת התסמונת?

אבחנת תסמונת התעלה הקרפלית (CTS) נעשית ע"י סקירה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית וביצוע בדיקה גופנית מכוונת. לרוב, תבוצע בנוסף בדיקת מוליכות עצבית ו- EMG. בדיקות המוליכות העצבי ידגימו לחץ על העצב המדיאני באזור התעלה הקרפלית ויאשררו את האבחנה. מומלץ, שהבדיקה והאבחנה יבוצעו ע"י רופא המומחה לכירורגיה של היד.

הטיפול

הטיפול השמרני בתסמונת התעלה הקרפלית (CTS) יכול להתאים למצבים קלים. אחד מהטיפולים היעילים הוא חבישת סד קשיח המקבע את שורש כף היד ומונע כיפוף וישור המחמירים את הסימפטומים. את הסד ניתן להניח על היד בעת שינה ולעיתים גם במהלך היום. טיפול נוסף המתאים במצבים מסויימים הוא זריקה של קורטיזון לתעלה הקרפלית. הקורטיזון יגרום להקטנת הבצקת בתעלה הקרפלית ועשוי להפחית את הכאב.

במקרים בהם הטיפול השמרני נכשל או כאשר התסמונת במצב מתקדם, לעיתים יש צורך בטיפול ניתוחי.

ניתוח שחרור התעלה הקרפלית ל- CTS: הניתוח הקלאסי (הפתוח) מבוצע בהרדמה מקומית או אזורית, בו מבצעים חתך אורכי בכף היד עצמה. בכדי להגיע אל התעלה הקרפלית מתבצע חיתוך של הרקמות התת עוריות ועמוק יותר חותכים את הרצועה הקרפלית, ובכך מגדילים את נפח התעלה, והלחץ מהעצב המדיאני יורד. בסיום הניתוח מניחים מספר תפרים עוריים וחבישה מרופדת.

ההחלמה מהניתוח הפתוח לתסמונת התעלה הקרפלית (CTS) אורכת בין מספר שבועות למספר חודשים. בתקופה הראשונה לאחר הניתוח ישנה רגישות מעל הצלקת הניתוחית ולאחר מספר שבועות נותרת רגישות מינימלית באזור כרית כף היד עד להחלמה המלאה.

הניתוח האנדוסקופי -זעיר פולשני- לתסמונת התעלה הקרפלית(CTS)

את הניתוח לשחרור התעלה הקרפלית ניתן לבצע גם בצורה אנדוסקופית, זעיר-פולשנית. בשיטה זו מבוצע חתך זעיר באמה ולא בכף היד עצמה, מעל כפל עורי שקיים ממילא, ומוחדרת מצלמה  ומכשירים זעירים באמצעותם מבצעים את חיתוך הרצועה מבלי לפגוע ברקמות תת עוריות בריאות כפי שנעשה בניתוח ה"פתוח". בניתוח זה זמן ההחלמה מתקצר בכמחצית, הכאבים פחותים, אין תפרים חיצוניים והצלקת הניתוחית קטנה מאד.  ניתוח זה מורכב יותר לביצוע, וראוי שיתבצע ע"י אורטופד מומחה כף יד המיומן ומנוסה בביצוע ניתוחים אלה. ישנן מספר שיטות לביצוע הניתוח האנדוסקופי: השיטה הותיקה יותר מצריכה ביצוע שני חתכים: אחד בכף היד והשני באמה. השיטה החדישה ביותר מצריכה חתך אחד זעיר באמה לצורך הכנסת המצלמה ומעין צינורית עליה מולבש להב זעיר באמצעותם מתבצעת פתיחת הרצועה ללא גרימת נזק מיותר לרקמות שבסביבה. מסיבות אלה, הניתוח האנדוסקופי זעיר פולשני לתסמונת התעלה הקרפלית (CTS) מאפשר החלמה מהירה ביותר עם כאב מינימאלי וללא צורך בהוצאת תפרים.

בכל ניתוח עלולים להיות סיבוכים. זיהום או דימום, ירידה בתחושה באזור מרכז כף היד, כאבים באזור כרית כף היד. סיבוך נדיר אך משמעותי הוא פגיעה בעצב המדיאני עצמו.

 

המידע המוצג בדף זה בנוגע לתסמונת התעלה הקרפלית (CTS) נועד להתרשמות כללית בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול או תחליף לאבחון מקצועי ע"י רופא מומחה.

©כל זכויות היוצרים והקניין הרוחני המופיעים באתר זה לרבות הטקסטים, התיאורים, הקבצים הגרפיים, התמונות, וכל חומר אחר הכלולים בו, אם לא נאמר מפורשות אחרת, שמורים לד"ר פז ליאור בלבד. אין להפיץ, לשכפל, להעתיק, למכור, לשדר, לפרסם, או לעשות כל שימוש מסחרי כלשהו בכל או בחלק מתכניו של האתר, כולל מוצרים, תמונות, גרפיקה, תיאורים, עיצוב וכל דבר אחר המוצג באתר, אלא אם ניתנה רשות כתובה וחתומה לכך בכתב ומראש ע''י ד"ר ליאור פז.

 

שרית שי - עיצוב אתרים ד"ר ליאור פז - ביקור רופא
בניית אתרים עיצוב אתרים